adsense

Astroid Dinozorları Nasıl Ortadan Kaldırdı?


Astroid Dinazorları Nasıl Ortadan Kaldırdı? Dinozorların yok olmasına neden olan asteroit dünyaya "en ölümcül" açıyla çarptı.

ScienceDaily tarafından yayınlanan bir rapora göre, Imperial College London, Birleşik Krallık'taki bilim adamları, Chicxulub kraterinin oluşumuna neden olan bir 3D simülasyon modeli geliştirmek için jeofizik verilerle birleştirdiler.

Simülasyon, çarpma anından Chiklub kraterinin oluşumuna kadar tüm olayı yeniden canlandırdı. Sonuçlar, asteroidin dünyaya 60 derecelik bir açıyla çarptığını ve böylece atmosferde iklim değişikliğine neden olan gaz miktarını maksimize ettiğini gösterdi. .

Bu açıyla bir çarpışmanın milyarlarca ton sülfürün açığa çıkmasına ve güneşi kapatmasına neden olabileceği, 66 milyon yıl önce atmosferin soğuyarak dinozorların yok olmasına ve dünyadaki yaşamın% 75'inin yok olmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Araştırma ekibinin lideri Profesör Gareth Collins

Dinozorlar için en kötü senaryo tam tamına gerçekleşmiş. Asteroit çarpması, atmosfere inanılmaz miktarda iklim değişiklikliğine neden olan gazları salmış, dinozorların yok olmasıyla sonuçlanan olaylar zincirini başlatmış. Bu muhtemelen en ölümcül açılardan biriyle çarpması gerçeğiyle daha da kötüleşmiş. 

değerlendirmesini yaptı.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.