adsense

Domatesin kilosu tarlada 40 kuruşa düşerken markette 2,4 liradan atılıyor

Domatesin kilosu tarlada 40 kuruşa markette ise 2,4 liradan başlıyorMersin'in Erdemli ilçesinde üreticilerin kilogram başına 40 kuruş fiyattan sattığı domatesler, aynı bölgede zincir marketlerde 2,4 lira ile 5,95 lira arasında satılıyor. Domates üreticileri, köy meydanında ürün maliyet listelerini ve ürünlerini sergileyerek memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.

Üretici, tarla fiyatları ile piyasa fiyatları arasındaki farka dikkat çekti. Üreticiler 40 kuruş için sattıkları domateslerin yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki şehir merkezinde 3-4 liraya satıldığını söyledi. İlçe merkezindeki pazarda domates fiyatının çeşidine göre 2 lira 40 kuruşdan 5 lira 95 kuruşa kadar değiştiğini görebilirsiniz.

Üreticilerden Sadi Tilki, “Bir kök domatesin bize maliyeti 3 lira 75 kuruş. Buradan çıkışı ise 40 kuruş-50 kuruş. 30 kilometre aşağıdaki sahil bandında bir markette bunun satışı marketten markete 3 lira ile 4 lira arasında değişiyor. Kilo bazında fiyatlar 2,5 lira, 3 lira arasında olması lazım ki biz geçtiğimiz yıldan zaten borçlu devrettik, bu yıl da borçlu devrettiğimizde maliyet bize 4 katını buluyor” dedi

Tilki, “Bizlere yardım edin, bizler mağdur durumdayız. Şu an biz 2 lira maliyeti olan bir kilo domatesi 40 kuruşa satıyoruz. Onu da Irak ve Suriye tırları alıyor” diye konuştu.

Üreticiler ucuz satıyor, tüketiciler pahalı satın alıyor

Üreticilerden Ahmet Öğer de, “Tüketiciler ürünü ucuz yesin ama girdilerimiz çok pahalı. Biz razıyız, tüketici domatesin kilosunu 50 kuruşa yesin ama o da olmuyor. 25 kilometre ilçe merkezimizde domates 3 lira, üretimin yapıldığı burada 40 kuruş, reva mı bu” dedi

Ürünlerin fiyatı gittiği yerlerde kat kat artıyor

Ürün alımı yapan esnaflardan Mustafa Cırık ise marketlere fatura denetimi yapılması gerektiğini belirtti. Cırık, “Limonda da başımıza geldi bu. 2 liraya sattığımız limon gittiği İstanbul’da 10 liraya satıldı. 1 kilo domatesin buradan İstanbul’a gitmesinin maliyeti 1 lira. Karşıya vardığı zaman bu 4 katına, 5 katına, 10 katına çıkıyor” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.