adsense

Dünya daha hızlı olursa ne olacak?

 Dünya daha hızlı olursa ne olacak?

 


1 km / s'lik bir hız artışı bile işleri çok tuhaf hale getirecektir.
 

Bu hayatta endişelenecek çok şey var. Nükleer savaş, iklim değişikliği ve dişlerinizi doğru fırçalayıp fırçalamadığınız gibi şeyler ... çok hızlı dönen dünya listenizde çok üst sıralarda olmamalı, çünkü bunun yakında gerçekleşmesi olası değil. Bu gerçekleşse bile, ölmüş olabilirsiniz, bu yüzden endişelenmeyin. Yine de, işlerin nasıl gelişeceğini anlamak için bazı uzmanlarla konuştuk.

 

Öncelikle dünyanın bugün hangi hızda döndüğünden bahsedelim. Bu durum aslında bulunduğunuz yere bağlıdır. Çünkü gezegen en hızlı belden dönüyor. Dünya kendi ekseni etrafında döndüğünde, çevresi ekvatorda en geniş hale gelir. Bu nedenle, ekvator üzerindeki bir noktanın başlangıç pozisyonuna dönmesi için 24 saat içinde uzun bir mesafe kat etmesi gerekir. Örneğin ekvatordan biraz daha yüksek olan Chicago şehri 1.207 km / s hızla giderken, ekvator 1.669 km / s hızla ilerliyor.

 

Dünyanın dönüşünü saatte 1 kilometre hızla hızlandırabilirsek, ekvator etrafındaki deniz seviyesi birkaç santimetre yükselecek çünkü kutuplardaki su ekvatora girecek. Coğrafi bilgi sistemi (GIS) yazılımı üreten bir ESRI analisti olan Witold Fraczek, "Bunu başarmak yıllar alacak" dedi.

 

Bazı uyduların yoldan sapması daha belirgin hale gelecektir. Sabit konumlu bir uydu, dünyanın yörüngesinde kendi dönüşüne uygun bir hızda dolaşır. Bu nedenle her zaman aynı noktada kalabilirler. Gezegen saatte 1 kilometre hıza çıkarsa bu uydular artık yerinde duramayacak ve uydu iletişimi, televizyon yayını, askeri ve istihbarat operasyonları en azından geçici olarak kesintiye uğrayabilir.

Bazı yakıt taşıyan uydular konumlarını ve hızlarını buna göre ayarlayabilir, ancak diğer uyduların değiştirilmesi gerekir, bu da pahalıdır.

 

Fracek, "Bunlar bazı insanların hayatlarını ve rahatını mahvedebilir." Dedi. "Ama herkes için felaket olmayabilir."

 

Ne kadar hızlı dönersen, işler o kadar kötüleşir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.