adsense

Hidrolik nedir? Hidrolik sistemler nedir?

Hidrolik Sistemler


Hidrolik nedir? Hidrolik sistemler nedir?  Mobil hidrolik nedir? Basit hidrolik sistemler Hidrolik nedir? kısaca Hidroliğin Endüstrideki Yeri ve Önemi? Hidrolik sistem Nedir? Araçlarda hidrolik sistemler Hidrolik depo Nedir? Hidrolik Sistem Nasıl Çalışır? kısaca cevabını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hidrolik kelimesi, eski Yunancada "su" ve "boru" kelimelerinin birleşimi olan "hydraulics" kelimesinden gelir. Hidrolik, akışkanlar mekaniğinin davranışını inceleyen bir bilim dalıdır. Çeşitli sistemleri ve yapıları sürmek için sıvının hidrolik enerjisini kullanın. Bu tahrik sayesinde hidrolik enerjiden çeşitli mekanik enerji elde edilebilir.

Hidrolik enerji temelde Pascal ilkesine dayanır. Blaise Pascal (Blaise Pascal) şu sonuca varmıştır: "Kapalı bir kaptaki sıvıya herhangi bir noktadan uygulanan basınç, her noktaya eşit olarak iletilir." Bu prensibi kullanarak, basınç alanı ile kuvvet alanı arasındaki ilişki kurulur. P = F / A.

Su Cenderesi


Girişteki daha küçük pistona daha küçük bir kuvvet uygulanır ve daha büyük piston daha geniş bir yüzey alanına sahip olduğu için daha büyük bir kuvvet elde edilir. Pascal yasasına göre; pistonu üreten iş parçasının çapı ile kuvveti uygulayan pistonun çapı arasındaki kuvvet ne kadar büyükse, elde edilen kuvvet de o kadar büyük olur.

Elbette bu prensibi mekanik bir sisteme uygulamak için mutlaka bir hidrolik devre kurulmalı ve kontrol mekanizması ile çalışılmalıdır. Devre bileşenleri hidrolik yağı belirleyerek başlamalıdır. Hidrolik sistemlerde kullanılan akışkan genellikle yağ veya sudur. Hidrolik yağ sıkıştırılamaz olmalıdır. Kullanılan yağ genellikle petrolden elde edilir ve hidrolik sistemin çalışma basıncına ve sıcaklığına göre seçilmelidir. Ayrıca yağın viskozitesi optimum seviyede olmalıdır.

Ek olarak, hidrolik sistemde sıvı içeren bir yağ tankı ve yağdaki parçacıkları tutan ve sistemin yağ akışını kesmeyen bir yağ filtresi olmalıdır.

Hidrolik sistemin özü hidrolik pompadır. Belirli bir hacim ve debi ile yağı depoya bastıran bileşenlerdir. Pompa, vakum vasıtasıyla yağ tankındaki yağı emer ve sıvıyı sisteme bastırır. Elektrik motorları tarafından tahrik edilirler ve birçok türde gelirler. Hidrolik pompanın debisi ve gücü, sistemin performansına göre seçilmelidir.

Vidalı Pompa


Hidrolik sistemin kontrol mekanizması valftir. Pompadan çekilen sıvının alıcıya gönderilmesi için çeşitli görevleri yerine getiren elemanlardır. Güvenlik açısından ilk ve en önemli şey basınç kontrol vanasıdır. Hidrolik sistem sıvı basıncı altında çalışır. Çeşitli nedenlerden dolayı, sistem aşırı baskı altında olabilir. Bu durumda basınç tahliye vanası, pompadan çekilen yağın bir kısmını atlayarak ve ardından tanka geri döndürerek sistemi korumak için müdahale edecektir. Bu nedenle sistemdeki aşırı yağ basıncını düşürürler.

Vidalı Pompa


Yön kontrol valfi, pompadan basılan hidrolik yağı alıcıya yönlendirir. Sıvının ne zaman ve nereye gönderilmesi gerektiğini belirler. Günümüz teknolojisinin ilerlemesiyle, bu hassas görevleri yerine getirmek için programlanmış beyinlere güveniyorlar. Sıvıyı açıp kapatırlar. Çeşitli yolları ve yerleri var.

Akış kontrol valfi, hidrolik yağın miktarını (akışını) ve hızını düzenler. Bazı alıcılar düşük veya yüksek petrol akışı istediğinde, görevleri başlar. Akış hızı; akışkan tipi ve viskozitesi, akışkanın geçtiği enine kesitin çapı, yağ sıcaklığı vb. Görevleri çok hassastır çünkü faktörler müdahale edebilir.Hidrolik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren hidrolik sistem bileşeni, bir hidrolik silindirdir. Doğrusal hareket üretirler. Sistemin başlangıcında hidrolik pompanın ürettiği hidrolik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren unsurlardır. Nihayetinde enerji üretmek için hidrolik yağı kullanırlar. Hidrolik yağ şimdiye kadar yağ tankına geri döner ve döngüsünü tamamlar.

Hayatımızın hemen her alanında hidrolik sistemlerle karşılaşılmaktadır. Kullandığımız arabaların direksiyon simidi, fren mekanizması, asansörü, iş makinelerinin kaldırma mekanizmaları, imalatının her aşamasında, talaşlı imalat, tarım makineleri, taşıma sistemi vb. Kullanımları hayatımıza büyük kolaylık sağlar.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.