adsense

Kendi Sesimizin Kaydı Bize Neden Değişik Gelir?

Hayatında en az bir kez olmak üzere, herhangi bir kayıt cihazında her insan kendi sesini dinlediğinde; Sesinin kendisine çok farklı geldiğini deneyimledi. Neden?

Hayatında en az bir kez olmak üzere, herhangi bir kayıt cihazında her insan kendi sesini dinlediğinde; Sesinin kendisine çok farklı geldiğini deneyimledi. Bu olguyu açıklamak için önce nasıl duyduğumuzdan bahsetmek yerinde olacaktır.

İşitme olayı nasıl gerçekleşir?

Dinleme şeklimizi anlamak için öncelikle tüm seslerin havada yüzen görünmez titreşimlerden oluştuğunu bilmeliyiz. Kulaklarımız vücudumuzun işitme ve denge duygusundan sorumludur, bu ses titreşimlerini yakalayıp beynimize yayarak algılayabileceğimiz bilgiye dönüştürür. Çevreden tüm bu sesleri yakalamanın ne kadar etkili olduğu ve beyinlerimize ne kadar net bir şekilde gönderildikleri kulaklarımızın nasıl çalıştığına bağlıdır. Kulak; dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç bölümden oluşur.İşitme olayı bu üç bölümün başarılı koordinasyonu altında gerçekleşir.

Dış kulak: Ses dalgalarını toplayarak orta kulağa yönlendirir.

Orta kulak: Dış kulaktan gelen ses dalgalarını mekanik basınç dalgalarına dönüştürür ve ardından iç kulak sıvısına iletir.

İç kulak (koklea): Bu dalgalar, basınç dalgalarını beynimizin anlayabileceği ses sinyallerine dönüştürmek ve bu uyarıları değerlendirmek ve işitme olaylarını değerlendirmek için duyu nöronlarına gönderilir.

Özetle kulağımızdan aldığımız titreşimler sayesinde sesleri duyuyoruz ama kendi ses tellerimizden gelen sesimizi duyduğumuzda durum biraz değişiyor.

Kişinin kendi sesi çene ve kafatası yapısına dokunarak kulaklara ulaşır. Başka bir deyişle, başkalarının duyduğundan farklıdır. Ses dalgalarının birçok dış sesle insan vücudunun yapısı üzerindeki etkisinden dolayı titreşim değişmiştir. Bu değişikliğin bir sonucu olarak, titreşim yeni bir düşük frekanslı titreşim yaratarak kendi sesimizi daha derin, daha dolgun ve az gürültüyle algılamamıza izin verir.

Bu yüzden kendi kayıtlarımızı dinlerken rahatsız oluyoruz. Herkes kendi sesini diğerlerinden farklı şekilde duyar. Elektronik cihazlar, diğer cihazlar gibi ses dalgalarımızı da doğrudan algılayıp kaydettiği için, kaydı dinlerken tanıdık olmayan sesleri duymak bize tuhaf geliyor.

Konuşurken parmaklarınızı kulaklarınıza koyarak bu titreşim etkisini yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sadece vücut yapısından gelen titreşimleri duyabilirsiniz ve havadan kulaklara iletilen ses engellenir. Sesinizin normalden daha derin olduğunu göreceksiniz.

Kayıt cihazlarında kendi sesimizi duymaktan hoşlanmasak da, tüm dünyada 7.710.608.022 kişi sesimizi bu şekilde duyuyor. Çok ilginç değil mi?

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.