adsense

Konya Evleri RestorasyonuKonya'nın tarihi evleri kentsel tadilatla turizm sektörüne kazandırılmış,

Konya'nın tarihi evlerinin çoğu yıkılarak ağır hasar görmüş, restorasyon ve sokak restorasyonu ile turizm sektörüne kazandırılmıştır.


Mevlana Müzesi yakınlarındaki Akçeşme ve Kerimdede mahallelerinde, tarihi Konya evleri yıkılarak yıkıldı ve 100.000 metrekarelik alanda yapılan çalışmalarla restore edildi. İki katlı, açık avlulu bir evde, orijinal yapıyı korumaya çalışarak verandadan kapı koluna kadar gelenler aslında tarih içinde yolculuk ediyor.

 

"3 milyon lira bedelle sokak sağlıklaştırması yapıldı"Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentsel dönüşümde tarihi özgün mimariyi öne çıkarmak istediklerini söyledi.Mevlana Müzesi yakınındaki Akçeşme Mahallesi'nde, kentsel dönüşüm alanında bulunan tarihi Konya evlerinde restorasyon gerçekleştirdiklerini aktaran Kılca, bölgede yaklaşık 3 milyon lira bedelle sokak sağlıklaştırma çalışması yaptıklarını anlattı.Burada eski binaları yıkıp yerine kimliksiz binalar yapma anlayışından uzak durduklarını vurgulayan Kılca, sözlerini şöyle sürdürdü.

 

"Bu doku koruma antik tarih ve geleneksel mimari ve inşaat sayesinde, Konya'da yeni bina inşaatı ile restore edilmiş evimizi inşa etmeye devam edeceğiz. Sağlıksız ve deprem sigortasına yatkın birçok evimizi kaldırdık, ve Orijinal sigortayla değiştirin. Çalışıyoruz.

 

Kılca, bölgenin kentsel sit alanı ilan edildiğini, büyükşehir belediyesince koruma amaçlı imar planının da tamamlandığını dile getirdi.Sokaktaki diğer tarihi kerpiç yapılı evlerde de kamulaştırma çalışmasının yapıldığını anlatan Kılca, şunları kaydetti:"Burada özellikle turizm açısından canlı bir mekan oluşturmayı hedefliyoruz. Mevlana Müzesi'ne yakın diğer sokaklarda da bu çalışmaları yapacağız. Bu bölgede çok sayıda ev var. Burada mesken ve iş yerleri olacak. Butik otel, kafeler gibi yaşam alanı olacak. Konya'nın yeni cazibe merkezini ve yaşam alanını oluşturmaya başladık. Çalışması tamamlanan bu sokak görüldüğü üzere film platosu gibi insanı adeta yüz yıl öncesine götürüyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.