adsense

“Konya'da orta şiddette deprem kimseyi şaşırtmayacak”

Konya 6,5 büyüklüğünde deprem olabilir!


 
KTÜN Jeoloji Mühendisliği Fakültesi öğretim üyesi Dr. Yaşar Eren, “Konya'da orta şiddette deprem kimseyi şaşırtmayacak” dedi.

 

Türkiye deprem bölgesinin merkezinde yer alır ve her ilde çok sayıda uzun ve kısa aktif fay vardır. Bu hatalarda meydana gelebilecek depremlerde onlarca hatta yüzlerce kişi hayatını kaybetse de ekonomik kayıplar da büyüktür. Bu arızalar için ne zaman önlem alınacağı henüz netlik kazanmadığı için uyarılar yapılmaya devam edilecek ve "Binaların rastgele değerlendirmelerden ziyade depremler dikkate alınarak inşa edilmesi" istenecektir. Konya'da 6 ila 6 yarı deprem üretecek fay bölgeleri bulunmaktadır. . Konya depremler açısından en güvenilir şehirlerden biri olsa da, depremin yıkıcı özelliklerinin şehrin farklı bölgelerinde fay aktivasyonu ile yaşanacağı unutulmamalıdır.

6 depremleri etkileyebilir Konya Teknoloji Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof.Dr.Yaşar Eren, Türkiye'de deprem meydana geldiğini söyledi. Ellen, Konya dahil her şehrin deprem riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Bazı iller için risk düşük, bazı şehirler için risk yüksek" dedi. 

Eren, Niğde depreminin Tuz Gölü fayı yakınında meydana geldiğini belirterek, “Konya'da aktif fay zonu var. Bu fayların aktif fay haritasında olduğunu biliyoruz. Ortalama fay hattı dediğimiz ortalama 10-15 kilometre. 2009 yılında, Fay hattında iki ardışık 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Benzer şekilde, fay 6 ila 6 buçuk büyüklüğünde depremler üretti. "Konya'da hiç kimsenin orta büyüklükte bir deprem yaşaması şaşırtıcı değil. "

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.