adsense

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın eski binası yıkıldı

 


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın eski binası yıkıldı

 

Mevlana Meydanı'nın karşısındaki iki bina, Konya İl Kültür ve Turizm Konseyi ve Konya Devlet Sanat Galerisi uzun yıllardır atıl durumda. Binanın yıkımı geçtiğimiz günlerde başladı.

2009 yılında Ramazan ayında meydana gelen depremin ardından eski Kültür ve Turizm Ofisi binası oturulamaz olduğunu bildirdi. Depremde hasar gören binanın yıkılarak yeni bir bina yapılmasına karar verildi.

Uzun yıllardır ihmal edilen yapıların görünümü Konya'ya uygun değildir. Her gün binlerce yerli ve yabancı turistin elinden geçen bu iki yapının yıkımı başladı. Eski binalar yıkılacak ve bölgenin dokusuna uygun modern binalar yapılacaktır.

Yeni inşaat 120 gün içinde tamamlanacak

Aynı yerde inşa edilen Mevlana Müzesi'nin karşısındaki yeni bina eskisinden daha büyük ve daha kullanışlı olacak. Binanın yapım süreci Konya il yönetimine aittir. Belediye binanın inşaatı için 29 Temmuz'da ihale açtı. İhaleyi kazanan Ankara firması YDTaahhütİnşaat Mimarlık Müh. Proje Dan. Şarkı söyleme. ve Tic. Şirket Şti. Sözleşme 7 Eylül'de imzalandı. İhale sözleşmesi yaklaşık olarak 4.929.691,67 Türk Lirası maliyet içeriyordu. Binanın yapım süresi 120 gün olarak belirlendi. Hava koşulları uygun değilse ve başka bir dezavantaj yoksa takvim takip edilecektir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.