adsense

Moğolistan'da dağ sıçanı yiyen kadın yeni salgın başlattı! 24 saatte öldürüyor

Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde 'bubonik veba' yeniden baş gösterdi. Yaz aylarındaki vakalardan sonra dağ sıçanı yiyen 25 yaşında bir kadında bubonik veba tespit edildi. Yetkililer 24 saat içinde öldürebilen hastalık için 21 bölgeden 17'sinin risk altında olduğunu açıkladı.

Öte yandan dünya genelinde 33 milyon kişiye yayılan koronavirüs salgını ile mücadele edilirken, olası yeni salgın iddiaları uluslararası toplumun gündeminden ayrılmadı.

İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde Temmuz ayında meydana gelen bubonik veba vakası yeniden ortaya çıktı. Bu yıl, Moğolistan'da "Kara Ölüm" olarak bilinen ve zamanında tedavi edilmezse 24 saat içinde ölüme yol açabilecek 22 şüpheli vaka keşfedildi. Bu vakalardan 6'sı doğrulandı ancak 3 kişi hayatını kaybetti: Hövsgöl'de 38 yaşında erkek çocuk, Gobi-Altay'da 15 yaşında erkek çocuk, Hovd'da 42 yaşında hayatını kaybetti.

17 BÖLGE RİSK ALTINDA

"Daily Star" haberine göre son vaka Hofde'de 25 yaşındaki bir kadında meydana geldi. Kadın, enfekte bir dağ sıçanı yedikten sonra hastalandı ve muayene sonrasında bubonik veba teşhisi kondu. Kadın ve onunla temas halinde olan 19 kişi karantinaya alındı. Yetkililer Seviye 4'te alarma geçtiklerini açıkladılar ve 21 bölgeden 17'sinin bubonik veba riski altında olduğu konusunda uyardılar.

AVLANMA YASAĞI GETİRİLDİ

Uyarı devam ettiği sürece bu hastalığı taşıyabilecek hayvanların avlanması ve yenmesi yasaktır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre bubonik veba insanlara pireler ve vahşi sıçanlar yoluyla bulaşıyor. Etkili tedavi önlemleri zamanında alınmazsa 24 saat içinde ölüme neden olabilir. Daha sonraki aşamalarda iltihaplı lenf düğümleri açılır ve akmaya başlar. Tedaviye hemen başlanmazsa bakteriler vücudun her yerine yayılabilir ve akciğerler ve septisemik formları haline gelebilir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.