adsense

Mumya portresi'yle teknoloji birleşti, Mısırlı çocuğun yüzü ortaya çıktı

Mısır'ın Feyyum bölgesinde 1880'lerde bulunan "mumya portresindeki" yüz, bilgisayar teknolojisi kullanılarak yeniden inşa edildi. 3D ile yapılan işin orijinal yüze çok benzediği söylense de bazı farklılıklar var.

Araştırmacılar, eski Mısır'da MÖ 50 ile MS 100 yılları arasında ölen bir çocuğun lahiti üzerine çizilen 'mumya portresi’nin, çocuğun gerçek yüzüne ne kadar benzediğini araştırdı.

Yüzü dijital ortamda üç boyutlu olarak yeniden yapılandırmak isteyen ekip, mumyayı lahitten almak yerine bilgisayarlı tomografi teknolojisini kullanarak kafatasının sanal yapısını bilgisayara yükledi.

1880'lerde Aşağı Mısır'ın Feyoum bölgesi yakınlarındaki bir mezarlıkta bulunan bu portre, alnında kulaklarının arkasına uzanan iki örgülü çizgi olan kıvırcık saçlı bir çocuğu tasvir ediyor. Resimde ayrıca kahverengi gözlü, ince uzun burunlu küçük bir kolye takan oğlan dudakları kalın olmasına rağmen ağzı küçüktür.

3 boyutlu halinde daha yaşlı görünüyor olabilir

Araştırmacılar gözlerle başlar. Çocuğun yaşı dikkate alınarak ortalama 22 mm göz çekildi. Daha sonra gözleri kafatasının içine koyun ve kafatası 3 boyutlu olarak dijital olarak işlendi. Köpek dişlerinin konumu ayrıca burun genişliğini hesaplamak için kullanılır. Kullanıldı.

Çocuğun yaşına yakın, yani 3-8 yaş aralığındaki birinin dokularının ultrason taramaları kullanılarak da yüzün yapılandırılması gerçekleşti.

Araştırmacılar, bu çalışmanın orijinal çalışmaya çok benzediğini vurguladılar. Ancak, rakamın çocuğun yaşının 3-4 olduğu tahmin edilen gerçek yaştan daha büyük olduğunu gösterdiği vurgulanmalıdır.

Dikkat çekilen diğer farkın ise burun köprüsü genişliği ile ağız hacmiyle ilgili olduğu belirtildi, ikisinin da portrede daha dar ve ince olduğu ifade edildi.

Zatürreden öldüğüne inanılıyor

Çocuğun ölüm nedeni, mumyanın saklandığı Münih'teki Mısır Müzesi'nde bandajlarda bulunan kemik ve dişler incelendikten sonra ortaya çıktı.

 Almanya, Münih-Bogenhausen'deki Akademik Klinik Patoloji Enstitüsü müdürü ve çalışmanın başkanı Andreas Nerlich, bilgisayarlı tomografide görülebilen konsantre akciğer dokusu kalıntısına bağlı olarak çocuğun zatürreden öldüğü sonucuna vardı.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.