adsense

Tork Nedir? Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasında Ne Fark Vardır?

Bir arabanın özelliklerinden bahsederken, tork sıklıkla görülür. Beygir gücüyle karşılaştırıldığında tork, genellikle bir arabanın en önemli özelliklerinden biridir. Eğer öyleyse, o zaman öncelikle arabadaki tork nedir, bu soruyu cevaplayalım. Şimdi tork ve beygir gücü arasındaki farktan bahsedelim.Tork Nedir?

Tork, dönme kuvvetini ifade eder. Daha detaylı olarak araç motorundaki krank milinin bir dakikadaki devir sayısıdır. Az ya da çok dönüş, aracın hızını ve çekişini belirler.

Tork, motorun dönme kuvvetini tekerleklerin tahrik kuvvetine dönüştürür. Diğer bir deyişle, aracın çekiş ve performansı, özellikle yokuş yukarı giderken iyi bir torka sahip olması ile mümkündür.

Dizel Motorların Tork Gücü Benzinli Motorlarınkinden Daha mı Yüksektir?

Evet. Dizel bir arabadaki piston kolu, benzinli bir arabadaki piston kolundan daha uzundur. Dizel motorlar daha fazla torka sahiptir çünkü uzun kollar da daha fazla dönme kuvveti uygulayacaktır. Bu aynı zamanda yakıt tüketimini de azaltır.Beygir Gücü Nedir?

Beygir gücü, İngilizce olarak HorsePower (HP), 75 kg'lık bir arabanın 1 saniyede 1 metre hareket etmesi için gereken güçtür. "1 beygir gücü nedir?" Sorunun cevabı şudur: Bir at 50 kg güç ile 1 saniyede 1 metre yol alabilir. Ancak mühendis, arabanın beygir gücünün 75 kg olduğunu belirledi.

Beygir gücü terimi ilk olarak makine üreten James Watt tarafından kullanıldı. İnsanlar bu makinelerin gücünü sorduğu zaman, herkesin bildiği bir güç ile anlatmalıydı. Bunu, atın gücünü en basit haliyle karşılaştırarak keşfetti.

Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, tork gücü çekişle, beygir gücü ise hız ile ilgilidir. Güç gereksinimleri farklıdır, temel fark budur. Örneğin yarış arabalarının beygir gücü yüksektir; çünkü hızlı olmaları gerekir. Tork gücünün hız ile ilgisi yoktur. Bu, beygir gücü ve tork arasındaki farktır.

Peki, araba sürerken araca uygulanan gücü ve torku nasıl anlıyorsunuz? Beygir gücü hız ile ilgili olduğu için hız göstergesine bakmalısınız. Tork gücünü anlamak için devire bakmalısınız. Düşük devirde yüksek hız meydana geliyorsa tork yüksektir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.