adsense

Venüs'te yaşam belirtisinin en önemli bulgularından olan 'fosfin gazı' bulundu


 

Bilim adamları araştırmalarında Venüs gezegeninin atmosferindeki asit içeren bulutlarda fosfin adı verilen bir gaz keşfettiklerini açıkladılar. Mikroplar hayatta kalabilir, bu da dünyaya benzer bir yaşam belirtisidir.

Bir fosfor ve 3 hidrojen atomundan oluşan fosfin, mikroplar için uygun olmasına rağmen insanlar için oldukça zehirli bir gazdır.

Nature Astronomy bilimsel dergisinde yayınlanan bir makalede, Venüs'te canlıların yaşayabileceği gerçek bir canlı bulunamamıştır. Ancak yeryüzündeki fosfin gazının anaerobik ortamlarda gelişen bakteriler tarafından üretildiği ve durumun Dünya'daki yapıya benzer olduğu görülmüştür.

Gökbilimciler ilk olarak Hawaii'deki James Clerk Maxwell Teleskopu'nda fosfin keşfini gerçekleştirmiş olsalar da, daha sonra Şili'deki Atacama Büyük Milimetre Dalga Aray Radyo Teleskobu tarafından doğrulandı.

Söz konusu gelişme hakkında bir açıklama yaparken, Galler Cardiff Üniversitesi'nde astronomi alanında öğretim görevlisi olan Jane Greaves, gökbilimciler olarak oldukça şaşırdıklarını ve bunun çok heyecan verici ve önemli bir gelişme olduğunu söyledi. "Şu anda Venüs gezegeni ve buradaki fosfin gazı hakkında yapılabilecek en makul açıklama, kulağa çılgınca gelse de, bir" yaşam belirtisinden "başka bir şey değildir." açıklamada bulundu.

"Fosfin varsa hayat da vardır"

Astrofizikçi Silva, "Fosfin varsa, hayat vardır, bu yüzden evrende yalnız değiliz. Bu aynı zamanda Samanyolu'nda yaşam formlarının çok yaygın olduğunu ve diğer gezegenlerde de yaşam olabileceğini gösteriyor" dedi.

Dünya'da bulunan dev teleskoplar genellikle uzaydaki kimyasallar ve diğer gökyüzü nesnelerindeki değişiklikleri incelemek için kullanılır. Öte yandan, Venüs'te bulunan fosfin gazının içeriği milyarda 20 parçadır. Araştırmanın sonuçları, bilim adamlarını dünya dışı yaşamın varlığını doğrulamaya veya başka açıklamalar bulmaya teşvik ettiği için bir dönüm noktasıdır. 


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.