adsense

Zeki İnsanların Neden Az Arkadaşı Olur: Bilim Açıkladı!

Sınıfınızdaki en zeki insanların sosyal becerileri olmadığı için terk edildiğini düşünüyorsanız, yeniden düşünmenin zamanı geldi.

Örnekler eklemek için çerçeveyi daha da genişletelim: Romanlarda veya filmlerde tasvir edilen birçok "zeki" karakterin her zaman yalnızlıkla barış içinde yaşayabileceğini veya birkaç kişiyle tatmin olabileceğini gördünüz. Bunun nedeni, yalnızlığı ve kişiliği diğer insanlardan ayırarak daha çekici görünmelerini sağlamak gibi görünse de araştırmalar farklı sonuçlar göstermektedir.

18-28 yaş arası 15.000 kişinin mutluluk değeri kontrol edildi.

British Journal of Psychology'de yayınlanan bir çalışmada, Singapur Yönetim Üniversitesi'nden Norman Li ve London School of Economics'ten Satoshi Kanazawa, zeki insanların insanlarla etkileşime girmekten keyif almadıkları sonucuna vardı.

Psikologlar, farklı IQ seviyelerine sahip 15.000 kişinin mutluluk seviyelerini ölçen ve iki farklı durumda insanların mutluluk seviyelerini ölçmeye çalışan bir çalışma yaptı. İlk durumda, insanlar sosyalleşti. Birbirleriyle uzun süre rahat bir ortamda konuştular ve istedikleri gibi etkileşime girdiler, ikinci durumda dışarıdan kesildiler ve tamamen yalnız bırakıldılar.

Düşük ve orta zekalı insanlar en keyifli zamanı sosyal etkileşimde geçirirken, yüksek zekalı insanlar yalnızlığın getirdiği huzurun tadını çıkardılar.

Yüksek IQ'ya sahip insanlar, düşünceleri ile baş başa kaldıklarında ve belirli bir noktaya konsantre olma dürtüsünü verdiklerinde huzuru bulurlar. Ayrıca yüksek IQ'ya sahip insanlar, etraflarındaki insanlarla birlikte olduklarında daha da mutsuz hissederler. Araştırmacılar bu konuda şu yorumları yaptı:

Yüksek zeka düzeyine sahip insanlar karakterlerinde genellikle şüphecilik barındırdığı için, sosyalleşirken çok daha fazla zihinlerini yoruyor. Aynı zamanda çevrelerindeki insanların yanlışlarını ve olumsuz davranışlarını fark etme eğilimine sahipler. Böylelikle öngörülemeyen davranışlardan fazlasıyla kaçınmaya başlıyorlar. Bu doğrultuda dar arkadaş çevrelerini seçerken büyük bir titizlikle doğru insanı arayıp olabildiğince uzun süre ilişkiyi korumaya çalışıyorlar.

Normal zekaya sahip insanlar duygusal destek ve ilgi için arkadaş edinirken, zeki insanlar bu ihtiyaçları karşılamak için kitaplara yönlenir.

Araştırmaya göre, yüksek zekalı bireyler, kitaplardan duygusal destek ve dersler alan orta ve düşük zekalı bireylere göre önemli ölçüde daha az duygusal desteğe ihtiyaç duyuyor, bu nedenle çıkar odaklı sosyal ilişkiler kurmaya daha yatkın olabilirler. Bu yüzden zeki insanlar diğer insanlardan daha manipülatiftir. İnsanların duygusal ihtiyaçlarını daha kolay analiz edebildikleri için onları istedikleri yere yönlendirebilirler. Aynı enstrümanı ustaca çalan bir piyanist gibi, insanlar hangi tuşun belirli bir notaya karşılık geldiğini bilir ve herhangi bir şarkıyı çalabilir.

Zeki insanlar, insanlara daha az; meşgul olmaya daha çok ihtiyaç duyuyor.

Tarihte yüksek zekalı insanlar denen kişilere baktığımızda, araştırmalarla birlikte aktif bir sosyal yaşam sürmediklerini görüyoruz. Bilimden edebiyata Tesla, Newton, Kafka, Nietzsche gibi pek çok dahi sosyalleşmekten hoşlanmıyor gibiydi. İnsanlara değil uğraştıkları alanlar için daha fazla zaman ayırıyorlardı. Başarılarının kaynağı buydu.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.