adsense

Aliya İzzetbegoviç kimdir ?İslami bilinci uyandıracak özgürlük kapısı: Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, eski Yugoslavya'da Bosnalı Müslümanların dini ve milli bilincini yükseltmeye çalıştı ve bunun için iki kez tutuklandı. Bağımsız Bosna-Hersek, ölümünün 17. yıldönümünü kutluyor.


Aria, gençliğinden beri İslam'ın farkındalığını artırmak ve Bosnalı Müslümanları ülkedeki diğer insanlarla eşitlemek için çok çalıştı. 1990'larda Sırplar ve Hırvatların Bosna-Hersek'i bölmek için başlattıkları saldırılar sırasında ülkenin bağımsızlığını korumayı başardı.


Aliya İzzetbegoviç, 8 Ağustos 1925'te Mustafa ve Hiba'nın beş çocuğundan biri olan Bosanski Samac şehrinde doğdu. Müslüman genç nüfusa karşı ayrımcılığa karşı çıkanlar arasında 3 yaşındayken ailesiyle Saraybosna'ya taşınan ve eğitimini burada tamamlayan Aliya da bulunuyor.


Aliyah, ana amacı Bosnalı Müslümanların eski Yugoslavya'nın dini ve etnik meselelerini anlamasını sağlamak olan “Genç Müslümanlar” adlı örgütün önemli isimlerinden biridir. Bu kampanya, Çetnik ve Ustaşa tarafından yıkılan Müslüman evlerinin ve camilerinin yeniden inşa edilmesine yardımcı oluyor ve Müslümanların ülkedeki diğer etnik ve dini gruplarla eşit haklardan yararlanmasını sağlıyor.


İslam vicdanını uyandıracak özgürlük kapısı: İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan Federal Yugoslavya Halk Cumhuriyeti'nin bilge kralı Aliya İzzetbegoviç, Bosnalı Müslümanların dini ve etnik sorunlarını çözemedi, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti faşizmi aşmış olsa da . 1946'da Aliyah da dahil olmak üzere "Genç Müslümanlar" örgütünün bazı üyeleri "dini vicdan" nedeniyle tutuklandı. 21 yaşındaki Aliya üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Eski Yugoslavya'da Marksist-Leninist görüşlere sahip Josip Broz Tito liderliğinde insan hakları için savaşmaya devam etti. Aliya, makalesini çocuklarının baş harflerini içeren "LSB" takma adıyla yayınladı. İslam dünyasındaki durumla yakından ilgilenen Aliya, 1960'larda başlayan ve 1970 yılında yazdığı "İslam Manifestosu" adlı eserini yayınladı.


1980'de Tito'nun ölümüyle birlikte, aşırı milliyetçi söylem Yugoslavya'da yeniden su yüzüne çıktı. O yıllarda ceza hukukuna "düz metin suçlar" eklendi. Aliya, 1983'te "Doğu ile Batı arasında İslam" adlı eserinin yayınlanmasından önce 12 Müslüman aydınla birlikte tutuklandı.


Aria, 1990 yılında kurulan Demokratik Hareket Partisi'nin (SDA) ilk lideri seçildi ve Bosna-Hersek'teki en büyük Bosna siyasi partisi oldu. İlk çok partili seçimde SDA, Bosna Hersek'te en çok oyu aldı ve Aliyah, eski Yugoslavya'nın altı sosyalist cumhuriyetinden biri olan Bosna Hersek'in başkanı oldu.


Yugoslavya 1990'ların başında dağılmaya başladı. Yugoslav Halk Ordusu (JNA) 1991'de Slovenya'da çatışmaya neden olmasına rağmen, kısa süre sonra Hırvatistan'da çatışma çıktı. 1991'de bu çatışmalar Bosna Hersek'teki Ravno ve Popovo köylerine de sıçradı.


Yugoslavya dağılma sürecine girerken, Bosna Hersek'in bağımsızlık sorunları vardı. Sırp siyasetçi Radovan Karadziç daha sonra Bosna savaşı sırasında işlenen suçlardan dolayı ölüm cezasına çarptırıldı. Bağımsızlık fikrine karşı çıktı ve bir savaş olursa ülkenin Müslümanlarının yok olacağını savundu. 


Tarihi "bağımsızlık" referandumu 29 Şubat - 1 Mart 1992 tarihleri ​​arasında yapıldı. Bosna Hersek'in ezici çoğunluğunun boykot ettiği referandumda halkın% 99,7'si bağımsız Bosna ve Hersek'i onayladı.


Referandumdan sonra JNA ve milis Sırp grupları Bosna ve Hersek'in farklı şehirlerinde saldırılar düzenledi. Aria, tüm Boşnakları bu saldırılara direnmeye çağırdı ve bağımsızlık savaşçıları, Aria'nın liderliğinde sıkı bir şekilde savaştı.


Bu savaşın sonuçları korkunç ve bu savaşın sonuçları 1995'te Dayton Barış Antlaşması ile sona erdi. Yaklaşık 200.000 kişi öldürülmesine rağmen, 1 milyondan fazla insan hala evlerini terk etmek zorunda kaldı. Anlaşmaya göre, Bosna Hersek, iki kuruluş (Bosna Hersek Federasyonu ve Sırbistan Cumhuriyeti) tarafından Bulko Özerk Bölgesi'ne bölünmüştür. Bosna Hersek Federasyonu ayrıca 10 eyalet içerir.


Dayton ülkeye karmaşık bir siyasi yapı getirdi, Aria silah kullanmak istemese de, "Bu sadece barış değil, savaşa devam etmekten daha iyidir." Bu ifadeleri kullandı. Aliya İzzetbegoviç, yeni siyasi yapıdaki "bağımsız" Bosna Hersek'in ilk başkanı ve daha sonra cumhurbaşkanlığı konseyinin ilk başkanı oldu.


2000 yılında sağlık nedenleriyle Başkanlık Konseyi'nden istifa eden Aria, partisinin 2001 milletvekili seçimlerine katılmayacağını açıkladı.


 

Bosna Hersek halkını uluslararası bağımsız ve egemen bir ülke olmak için terk eden Aliya, 19 Ekim 2003'te başkent Saraybosna'da hayata gözlerini yumdu.
Aliya'nın ölümünden önce görüşen son siyasetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.Bosnalı lider, ölmeden önce "şehitler arasında mütevazı bir mezara gömülmek istiyor". Cenaze, Saraybosna'nın Kovac kentindeki Şehitler Mozolesi'ndeydi. Cenazeye dünyanın dört bir yanından 150.000'den fazla insan katıldı.Aliya aynı zamanda "Doğu ve Batı İslamı", "İslam Beyannamesi", "Özgürlükten kaçtım", "Tarihe şahidim" ve "Köle olmayacağız" gibi şeyleri geride bırakarak entelektüel karakteriyle de tanınıyor.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.