adsense

Arabanın İcadı , Araba Nasıl İcat Edildi ?


 Arabanın İcadı , Araba Nasıl İcat Edildi ?

Bu konuyla ilgili ilk şey, otomobil icadının diğer tüm icatlardan farklı olmasıdır. Bu farklılığın sebebi bir kişinin dışarı çıkıp "Arabayı ben icat ettim" diyememesidir. Başından günümüze, tam olarak farklı insanların katkılarından kaynaklanmaktadır. Hepimiz bunu biliyoruz.

İlk olarak Fransız Nicholas Cugnot'un 1769'daki çalışmasını düşünebiliriz. Nicholas Cugnot'un tasarımı, devasa bir üç tekerlekli buhar kazanıyla çalışan buhar motorlu bir araba şeklini alıyor. Araç saatte yaklaşık 4,5 kilometre gidebiliyor. Aracın seyahat edebilmesi için her 20 kilometrede bir kazan doldurulması gerekiyor.

1789'da, Oliver Evans adlı Amerikalı bir adam, ilk kendinden tahrikli araba için ilk ABD patentini aldı. Araçta 4 adet tekerlek bulunmaktadır. Arkada pedallar var. Bu pedallar, aracın karada ve suda hareket etmesine izin verir. Bu arabanın ağırlığı 21 ton.

Bu yol boyunca diğer mucitler de 80 yıl aynı yönde çalıştı. Gerçekleştirilen tasarımların çoğu buharlı. Bunların aksine bazı elektrik modülleri de ürettiler. Bu modüllerin büyük akümülatörler vardır.

1880'de, arabanın mevcut durumuna göre iki icat yapıldı. Bu icatlardan biri de içten yanmalı motordur. Diğeri ise pnömatik veya  havayla dolu tekerlekti.

İlk benzinle çalışan otomobil 1887'de Gottlieb Daimler adlı bir Alman tarafından tanıtıldı. Amerika Birleşik Devletleri'nde iki kardeş, Frank ve Charles Duryea, 1892 ve 1893'te benzinle çalışan Amerikan arabaları yaptılar. Bu iki kardeşin yaptığı araba için "atsız araba" adı verildi. Bunu izleyen ilk Amerikan arabaları neredeyse birbiriyle aynıydı. Hiç kimse farklı bir model tasarlamaya kalkışmamıştı, düşünmemişti. Belirli aralıklarla yaptıkları tek şey, bir transmisyon kayışı eklemek veya arka tekerleklere bir hareket zinciri uygulamaktı. Dikkat çeken güç ve konfor ile otomobiller, daha güvenli bir araç olma ve daha iyi seyahat etme yeteneği kazandı.

Uzun bir süre sonra zayıf ve dengesiz yapıların arabalara uygun olmadığı anlaşıldı. Yavaş yavaş, motor koltuğun önüne getirildi ve dayanıklı, sağlam lastikler yapıldı. Aracın iskeletini güçlendirmek için iskelette çelik kullandılar. Böylelikle modern bir araca geçiş yapılmış oldu.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.