adsense

Hedeflerimizi anlatınca neden gerçekleşmez?

Neredeyse herkesin küçük veya büyük hayalleri vardır ve bunu çevresiyle paylaşmaktan mutluluk duyar. Peki hayallerimizden bahsedince neden gerçekleşmez? Bir şeyi istiyorsan kimseye söyleme yoksa olmaz diye meşhur bir cümle var. Peki neden?

Hedeflerimizi anlatınca neden gerçekleşmez gelin ben size anlatıyım

Hepimizin bir hedefi, hayali vadır illaki. Bir kişi kendisine bir hedef belirlediği zaman istemsiz bir şekilde o hedefini çevresindeki insanlar ile paylaşma dürtüsü meydana geliyor. Herşey burada başlıyor ve bu bizim için yararlı olmuyor. Yapılan bilimsel araştırmalar hayallerinden çok bahsedenlerin hedefleri konusunda daha az başarılı olduklarını ortaya koymuş.

Başarısızlığın Nedeni Nedir?

Hedeflerimizi anlatınca karşı taraftan olumsuz gelen bir yanıt sizin önünüzü farkında olmadan kesebilir. Umursamasanız bile hedefiniz için attığınız her adımda zihninizin bir köşesinde bir anda ortaya çıkar. Bunu bir çoğumuz yaşamışdır ve şöyle deriz “size inat başaracağım”. Bunu derken bile aslında başaramazsak hazır bir bahanemiz oluyor ve bu beynimiz için daha kolay bir yol haline geliyor, “nasıl olsa böyleymiş sorun bende değilki olursa olur olmazsa yapacak bir şey yok” moduna giriyoruz.


Kötü bir yanıt almadım ama yinede hedeflerimi anlatınca başarısız oluyorum. Neden?

Hedeflerini anlatan herkes hep bir coşkuyla mutlulukla anlatır. Bu mutluluğu hedefine ulaşmadan yaşadığı için beyin diyor ki “Ya ben bu şekilde de mutluyum. Uğraşmaya gerek yok” diyor. Sanki o hayalini kurduğun hedefe ulaşmış ve yaşıyormuşçasına keyif aldığımız için harekete geçmiyoruz veya geçemiyoruz. Çünkü mutluluğu yaşamışsın zaten geriye ne kaldı ki?

Bütün mesele kabaca bu arkadaşlar. Hedeflerinizi, hayallerinizi her ortamda herkesle paylaşmamakta yarar var. Sadece çok yakın arkadaşınıza, ailenize anlatın yeter ve bunu durmadan gündeme getirmeyin. Ki asıl heyecanı asıl mutluğu hedefinize ulaştığınızda yaşayın. Bu mutluluğa ulaşmak için beyniniz bu sefer harekete geçecektir. Umarım hedeflerinize ulaşırsınız…

Kimseye hayallerinizi anlatmayın bunun yerine onlara sonuçları gösterin.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.