adsense

Sincar anlaşmasına göre terör örgütü PKK bölgeden çıkarılacak

Merkezi hükümetin Sincar, Musul, Irak ve Kürt bölgesel yönetimi (KBY) arasında imzaladığı anlaşmaya göre, terör örgütü PKK'nın bölgedeki varlığı sona erecek.

 


 

 

Muhabir AA'nın varılan anlaşma metnine göre, yeni atama Sincar bölgesi valisi ve diğer idari birimlerde belirlenecek.

 

 

 

Sincar Polisi, Ulusal Güvenlik Teşkilatı ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı, Sincar'ın güvenliğini sağlamak için SRG kuvveti ile koordineli çalışacak.

 

 

 

Anlaşmaya göre, anlaşma aynı zamanda tüm yasadışı silahlı yapıların bölgeden çekilmesini de sağlıyor ve Craig Group ile işbirliği kapsamında 2500 güvenlik departmanı görevlendirilecek.

 

 

 

"Kürdistan İşçi Partisi'nin varlığı sona erecek"

 

Anlaşmada, "PKK'nın Sincar ve çevresindeki mevcudiyeti sona erecek. PKK ve tüm üyeleri bölgede faaliyet göstermeyecek." Proje de dahildir.

 

 

 

Anlaşmanın bir parçası olarak, Sincar'ın güvenlik ve idari yönetimini gözden geçirmek ve yeniden inşa etmek için Bağdat ile Kamerun arasında ortak bir komite kurulmasına da karar verildi.

 

 

 

Şengal'de bulunan Şaabi güçlerinin de bölgeden çıkarılacağı söyleniyor. Şii milislere mensup Asayib Ehlilhak hareketinin lideri Kays Hazali buna yanıt vererek Sashjar'ın Sincar'dan çekilmesini eleştirdi.

 

 

 

Sorunun çözülmesi için dün başkent Bağdat'ta yapılan görüşmede anlaşmaya varıldığı açıklandı Singal Singal, terör örgütü PKK'nın bulunduğu Bağdat ile Erbil arasında tartışmalı bölgelerden biri.

 

 

 

Irak Başbakanı Mustafa Kazimier'in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya BM Irak Özel Temsilcisi Jeanne Hennessy, KGB heyeti ve Ezidi toplumu temsilcileri katıldı.

 

 

 

Irak Başbakanı Ahmed Molla Talal'ın bir sözcüsü, "Başbakan Kazimierz'in himayesinde, hükümetin Singar'daki varlığını güçlendirmek için idari ve güvenlik önlemlerine ilişkin tarihi bir anlaşma imzalandı. Dış gruplara hakim olun ve gücü kırın. (terör örgütü PKK). ”Konferans Bu ifadeleri kullandı.

 

 

 

ABD hükümeti, Sincar anlaşmasından memnun

 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, Sincar anlaşmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

 

 

 

Ortagus yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak hükümeti ve KBY'nin "Sincar'ın siyasi ve güvenlik sorunlarını çözmek" için attığı adımlardan memnun olduğunu söyledi.

 

 

 

Sözcü Ortagus, "Bugün açıklanan anlaşmanın Singar'ın yeniden faaliyete geçmesini hızlandıracak ve Dys grubuna eklenecek şartları sağlayacağını umuyoruz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.