adsense

SON DAKİKA | Üniversiteler ne zaman açılacak, bu dönem yüz yüze eğitim olacak mı?


Salgın sırasında milyonlarca öğrenci uzun süre uzaktan eğitim alırken, “üniversiteler ne zaman açılacak?” Sorusu gündem olmaya devam ediyor. İlkokul, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime geçiş önemli olsa da üniversite öğrencileri güz döneminde okula dönüp dönmeyeceklerini araştırıyorlar. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak ve sonbaharda yüz yüze eğitim başlayacak? Üniversite ne zaman açılacak? İşte son dakika haberlerinin detayları...

Üniversite ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman başlar, üniversiteler bu dönemde açılacak mı?

Gündem maddelerinden biri olmaya devam eden bu konuyla alakalı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada üniversitelerde de yüz yüze eğitime geçişin sinyallerini vermişti. "İnşallah mümkün olan en kısa sürede yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz." Şeklinde konuşan Başkan Erdoğan "Üniversiteler ne zaman açılacak?" sorusuna ilişkin ise net bir zaman dilimi bildirmedi…

ERDOĞAN'DAN ÜNİVERSİTELER AÇIKLAMASI

İnşallah mümkün olan en kısa sürede yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz.

 

Türkiye uzun yıllardır eğitimin her kademesinde olduğu gibi yüksek eğitimde de sıkıntılar yaşamıştır.

 

Ülkemizin potansiyeli ve ihtiyacı mevcut kapasitenin üstündeydi. Belki gafletten belki kasıttan, üniversitelerin yaygınlaştırılmasına, engel olunuyordu.

 

Mesleki eğitimin önü kesilerek, bu çarpıklık daha aşağı kademelere doğru genişletiliyordu.


ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin 1 Ekim 2020'den itibaren bir eğitim takvimi planlamasını istedi, ancak Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyelerine göre çoğu üniversite online olarak eğitime başlıyor.

HANGİ ÜNİVERSİTELER UZAKTAN EĞİTİME GEÇTİ?

127 devlet üniversitesinden 123'ü uzaktan eğitime geçme kararı aldı ve 4 devlet üniversitesi yeni eğitim dönemine ilişkin henüz bir uzaktan eğitim duyurusu yayınlamadı.

 

Henüz yeni akademik yıl ilan etmeyen devlet üniversiteleri ise şunlar: Şivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Osmaniye Kokut Ata Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi .

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.