adsense

Uçaklar nasıl uçar? Uçaklar havada nasıl ilerliyor?

Herkes, hayatında en az bir kez. "Uçak nasıl uçuyor?" diye bir soru sormuştur. Kulağa çok ilginç ve ürkütücü bir konu gibi gelse de, birkaç ton ağırlığındaki bir metal yığını havada bir kuş gibi süzülüyor ve yerçekiminin üstesinden geliyor. Son derece güvenli bir ulaşım aracı olan uçakları gelin birlikte tanıyalım.

Bir uçağın havalanmasını ve havada kalmasını sağlayan 4 ana unsur vardır. Bunlar; kaldırma kuvveti, motorun gücü, hava direnci ve uçağın ağırlığıdır.

Kaldırma kuvveti: Bir uçağın kanatlarından kazanılan güç ve kuvvet, uçağın havalanmasını ve havada kalmasını sağlar.
Motor gücü: Bir uçağın havalanması için belirli bir miktar hava akışı kanadı baypas etmelidir. Bu hava akışı, uçağın motorunun gücünden gelir.
Hava direnci: Hava direnci, bir uçağın hava akışına karşı gösterdiği dirençtir. Uçağın itme kuvvetinin tersidir.
Ağırlık: Ağırlık faktörü, uçağın toplam ağırlığını gösterir. Uçak ne kadar hafifse, yerçekiminin üstesinden gelmek o kadar kolay olur.


Uçağın havada tutunma olayı, kanatların üst ve alt hava basıncı arasındaki birkaç kilogramlık farktan kaynaklanır. Kaldırma kuvveti ve denge, uçuş aşamasında eşit derecede önemli bir rol oynar. Kanatlar uçağı kaldırabilir ve motor ileri gidebilir. Motor çalıştırıldıktan sonra, motorun pervaneleri aynı anda dönmeye başlar. Pervanenin şekli uçağı ileri doğru iter. Pervane döndükçe uçağın arkasında kalan hava sıkıştırılırken, önde kalan hava seyreltilir. Bu durum, arkadaki hava basıncının öne göre daha yüksek olmasına neden olur. Bu, uçağın ilerlemesine izin verir.


Uçağın kalkış ve kalkışından sonra kanadın alt kısmında kalan hava sıkıştırılırken, üst kısımda kalan hava seyreltilir. Bu durum, uçak kanadının üstü ile altı arasında bir basınç farkı yaratır. Bu basınç farkı uçağın havalanmasına, havada kalmasına izin verir ve güvenli bir şekilde gökyüzünde kilometrelerce mesafeyi katedebilir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.