adsense

YouTuber, Doom oynamak için 100 kilogram patatesten elektrik üretiyor (video)

YouTuber, Doom yüklü bir Raspberry Pi Zero'ya güç sağlamak için elektrik üretmek için 100 kilogram patates kullanmayı denedi. YouTuber, kısmen de olsa hedefine ulaştı.

Doom, oyun endüstrisindeki en ikonik markalardan biridir; öylesine tutkulu bir oyun tabanıyla Doom'u hesap makinelerinde, yazıcılarda, "kasıtsız" Nokia telefonlarında, dijital gebelik testlerinde ve Minecraft'ta toplanan bilgisayarlar bile çalışıyor.

Sanat, müzik, tasarım ve teknik içerikler yapan YouTuber Equalo, Doom ile ilgili tüm çılgın kararların Doom'u bir kenara bırakıp Doom'a elektrik sağlayan materyal hakkında videolar çekmeye karar verdi.

Equalo, 17 dakikalık bir videoda Doom ve patateslerle donatılmış bir Raspberry Pi Zero çalıştırmaya çalıştı. Bilmeyenler için; Patates fosforik asit içerdiğinden, çinko ve bakır ile kimyasal reaksiyonlar yoluyla elektrik üretebilirler.

Equalo'nun hesaplamalarına göre, Ahududu Pi Zero with Doom'un yaklaşık 100mA güce ihtiyacı var ve Equalo'nun bu gücü sağlamak için 770 patates kullanması gerekiyor. Bu nedenle, Equalo ilgili videoda yaklaşık 100 kg patates kullandı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, işler her zaman planlandığı gibi gitmez. Çünkü ilk yarattığı sistem, Raspberry Pi Zero için yeterli güç sağlamayabilir, ancak Equalo, proje için bir haftalık video yatırımı yapacağına gerçekten inanacaktır.

O hafta boyunca Equalo, Raspberry Pi Zero çalıştırıp Doom oynarken Rotten Potato'da kaldı. Equalo'nun şu anda sadece 1.500 abonesi olmasına rağmen, bu çaba sayesinde gelecekte daha da büyük kanallara sahip olacağı açıktır. 


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.