adsense

ABD Başkanı değişiyor mu ?Bütün dünyanın merakla beklediği ABD seçim sonuçları kaosa yol açtı, 'okıyamet senaryosu' gerçek oldu. Başkan Trump ve Demokrat rakibi Biden'ın kazandığı eyaletler bir bir netleşirken, kilit eyaletlerdeki yarış nefesleri kesti. Biden en kritik eyalet Florida'yı kaybetti, associated Press (AP) haber ajansı sonucun üç eyalete sıkıştığını duyurdu. Beyaz Saray'da kameralar karşısına geçen Başkan Trump, "Seçimi kazandıokay" dedi, Biden'ın kendisini yakalamasının artworkıok imkansız olduğunu söyledi. Trump'ın zafer konuşması birçgood enough Cumhuriyetçi Partili'yi rahatsız etti, birçok isim açıklamaları 'büyüokay sorumsuzluk' olarak niteledi. AP, BBC. CNN ve diğer büyük medya kuruluşları, seçimin kilitlendiği şu anki tabloda zafer ilan etmek için erken olduğunu bildiriyor.

1

Dünyanın her noktasında saniye saniye izlenen ABD seçimlerinde sonuçlar arka gelirken, uluslararası ve yerel televizyonlar tüm gelişmeleri canlı yayınlarla ekran karşısında toplanan milyonlara aktarıyor.

2

ABD'nin doğu yakasındaki eyaletlerinde sandıklar kapandı ve oy sayımına geçildi. Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Başkan Donald ve Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden'ın kazandığı eyaletler netleşmeye başladı.

three

Amerikan haber ajansı related Press'in (AP) duyurduğu resmi olmayan sonuçlara göre, seçim sonuçlarını Beyaz Saray'da izleyen Donald Trump'ın kazandığı eyaletlerin listesi şöyle:

four

Alabama, Alaska, Arkansas, Florida, Güney Carolina, Güney Dakota, Idaho, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Kuzey Dakota, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Ohio, Oklahoma, Teksas, Tennessee, Utah, West Virginia, Wyoming.

5

Biden'ın zafere ulaştığı yerler ise şöyle: California, Colorado, Connecticut, Delaware, District of Columbia, Illinois, Maryland, Massachusetts, Minnesota, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, new york, Oregon, Rhode Island, Vermont, Virginia, Washington.

6

Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçen Başkan Donald Trump, zafer sinyali verdi ve büyüok bir kutlamaya hazırlandıklarını söyledi: "Büyüok bir kutlama yapmaya hazırlanıyoruz. Sonuçlar harika ve dışarı çıokıp kutlama yapmaya hazırız. Büyüokay bir başarı. Bu bir rekor, daha önce böyle bir başarı kazanılmadı...

7

Kazanacağımızı beklemeyen eyaletleri kazandıok. Florida, Ohio ve Teksas'ı kazandıokay. Giorgia'yı da kazandığımız kesinleşti. Bizi asla yakalayamazlar. Kuzey Carolina'yı da kesin olarak kazandı.Pensilvanya'yı büyük bir farkla kazanıyoruz. Pensilvanya'yı büyüokay bir farkla kazanıyoruz. Bize yakın bile değiller, yakalamaları imkansız. Michigan'ı da kazanıyoruz, rakamlara baktım, öndeyiz. Wisconsin'i de kazanıyoruz. Üstelik buna ihtiyacımız bile yok. Açıokay söylemek gerekirse biz bu seçimi kazandıokay."

eight

BBC ve diğer medya kuruluşları, Trump seçimi kazandığını öne sürse de chooküz milyonlarca sayılmamış oy varken bunu söylemenin henüz çgood enough erken olduğunu bildiriyor. Trump, kullanılan oyların sayımının durdurulmasını istediklerini ve seçimleri Yüksek Mahkeme'ye taşıyacaklarını da söyledi.

nine

Başkan Trump'ın Beyaz Saray'dan zafer konuşması yapması birçok Cumhuriyetçi Partiliyi rahatsız etti. Üst düzey parti yetkilileri ve muhafazakar yorumcular, Trump'ın temelsiz iddiaları nedeniyle endişelerini ifade ediyor. ABC news'a konuşan New Jersey Valisi ve Trump'ın danışmanı Chris Christie, Trump'ın konuşmasını stratejik ve politik olarak yanlış bir karar olduğunu söyledi.

10

CNN'e konuşan Pennsylvania Senatörü Rick Sentorum ise Trump'ın yorumlarından 'çok rahatsız olduğunu' belirterek, seçimlerde usulsüzlüokay yapıldığına dair ifadesini 'yanlış' bulduğunu söyledi. Muhafazakar siyasi yorumcu Ben Shapiro da Trump'ın konuşmasını 'büyüokay sorumsuzluk' olarak değerlendirdi.

11

Trump'tan önce memleketi Delaware'de konuşan Demokrat aday Joe Biden ise, "Seçim sonucu konusunda iyimserim. Son oy sayılana kadar sayım devam edecek. Kimin kazandığını sadece ABD halkı söyleyebilir, sonuçtan iyimserim. İnancınızı kaybetmeyin, bunu kazanacağız" dedi.

12

BBC'nin ünlü Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, Başkan Trump'ın haftalardır ima ettiği advertımı Çarşamba sabahı attığını ve ABD'deki okıyamet günü senaryolarının gerçeğe dönüştüğünü bildiriyor.

thirteen

Trump'ın zafer ilan etmesi ve oy sayımını durdurmak için Yüksek Mahkeme'ye başvuracağını söylemesinin yardımcısı Mike Pence tarafından yumuşatılmaya çalışıldığını aktaran Zurcher, ancak seçimlerin çoktan hasar aldığını vurguluyor. BBC muhabirine göre, Trump kazansa da kaybetse de bu seçimlerin üstüne gölge düştü.

14

Seçimin sonuçları, sandıokay başına gidilmeden önce kararsız olarak adlandırılan 10’dan fazla eyalete bağlıydı. Bu eyaletler, Beyaz Saray'ı kazanmak için gerekli olan 270 seçici delege oyunun kazanılmasında kritik rol oynuyor.

15

Söz konusu eyaletler Florida, Georgia, New Hampshire, Kuzey Carolina, Ohio, Michigan, Pennsylvania, Teksas, Wisconsin, Mİnnesota, Arizona, Nevada ve Iowa.

sixteen

Ancak bu eyaletlerden bazılarındaki postayla kullanılan oy sayısının yüksekliği ve sayım sürecine ilişkin farklı kurallar nedeniyle sonuçların bu gece alınmayabilir.

17

Seçimin en kritik eyaleti Florida'da Başkan Trump bir kez daha zafere uzandı. CNN'e göre Trump oyların yüzde 51'ini, Biden ise yüzde forty seven'sini aldı.

18

Florida, seçim yarışının en kilit eyaletiydi. Burası her ne kadar Donald Trump'ın sıokay sıok ziyaret edip kaldığı bir yer olsa da, Trump 2016'da burayı ancak okayıl payı kazanabilmişti.

19

Florida'nın 29 delegesinin olması ve belli bir partinin kalesi olmaması burayı da en kritik eyaletlerden biri haline getiriyordu. Buranın bir başka özelliği de 1964 yılından bu yana bu eyaleti kazanan adayın Başkanlıok seçimini de kazanmış olması.

20

Biden Florida'nın yanı sıra Ohio, Teksas, Georgia gibi eyaletleri de kaybetti. AP haber ajansı, Beyaz Saray'a gidecek ismin halihazırda Wisconsin, Michigan ve Pennsylvania eyaletleri tarafından belirleneceğini duyurdu.

21

BBC Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, Florida'daki mağlubiyeti analiz etti: "Florida, Demokratları bir kez daha hayal okayırıklığına uğrattı. Donald Trump, işadamı Mike Bloomberg’ün yüz milyonlarca doları da dahil olmak üzere, eyaletteki muazzam çabalara rağguys, benimsediği vatan haline gelen eyaleti bir kez daha kazandı. Bunu, bir kez daha geleneksel olarak Cumhuriyetçi bölgelerde iyi sayılar elde ederek ve Florida'nın güneyindeki Demokrat kalelerinde Hispanik ve Afrikalı-Amerikalı seçmenler arasında Joe Biden’ın desteğini yiyerek başardı."

22

Zurcher, "Galibiyetle birlikte Trump, kendisiyle yeniden seçilme arasındaki ilk büyük engeli ortadan kaldırdı ve en azından bu durumda, Biden'a avantaj sağlayan anketlerin tamamen güvenilir olmadığını gösterdi" yorumunu yapıyor.

23

Ünlü muhabirin analizi şöyle devam ediyor: "Tahmin edildiği gibi, erken oylar ibreyi Biden’a çevirirken, sandığa gidilip verilen oylarda Trump’ın üstünlüğü var. Sandığa gidilerek verilen oylar sayıldıkça başkan da yavaş yavaş farkı kapatacak.

24

Trump şu anda Virginia’da önde görünüyor ancak Cumhuriyetçiler her zaman önde başlar, ta ki Demokratlar yetişene kadar. Görünüş aldatıcı olabilir."

25

Erken kullanılan oyların sayısının 100 milyonu bulduğu ABD'de, tüm zamanların katılım rekorunun okayırılması bekleniyor. Uzmanlar, toplam oyların one hundred sixty milyonu aşacağını tahmin ediyor.

26

Bu beklentinin doğru çıkması halinde, seçime katılım oranı da yüzde sixty seven olacak. Bu, katılım oranının yüzde 65 olduğu 1908 yılındaki seçimlerden bu yana ulaşılan en yüksek düzey.

27

Aralarında Texas, Colorado, Washington, Oregon, Hawaii ve Montana'nın da olduğu en az altı eyalette, erken kullanılan oyların sayısı 2016'da kullanılan toplam oyların üzerine çıktı.

28

Florida, Georgia ve Kuzey Carolina gibi kritik eyaletlerde ise erken oyların toplamı 2016'daki oylara yakın düzeylerde bulunuyor.

29

Seçim sonuçları beklenirken birçadequate ABD kentinde Trump ve Biden taraftarları karşı karşıya geldi, Kuzey Carolina'da ağır silahlı polislerin görevlendirildiği görüldü.

30

the big apple kentindeki Trump Tower'ın önüne gelen siyah bir kadın göstericinin yüzünde Başkan Trump'ın maskesi vardı.

31

Etrafta toplanan kalabalığın önünde dans eden kadın daha sonra maskesini çıkardı. Kadının dans ederken ABD bayrağını çiğnediği görüldü.


1

ABD'deki tarihi seçimde sandıkların kapanmasıyla birlikte yalnızca ülkede yaşayanlar değil bütün dünyada milyonlarca insan televizyon başına toplandı.

2

9 milyon 384 bin vaka ve 232 bin can kaybıyla koronavirüs salgını verilerinde ilk sırada yer alan ABD'de, Covid-19'a rağmen birçok organizasyon düzenlendi.

3

En kritik eyalet Florida'nın Miami kentinde kurulan dev ekrandan seçim sonuçlarını izleyenler aynı zamanda dansçıların gösterisini de takip etti.

four

Benzer bir organizasyon Louisiana'nın New Orleans kentindeki Broadside Tiyatrosu'ndaydı, dev ekranın önünde dansçılar vardı.

5

Uluslararası haber ajansları, restoranlar ve barlarda toplanıp seçim sonuçlarını takip eden Amerikalıların fotoğraflarını geçiyor.

6

Ajanslar yalnızca ABD'den değil Avustralya'dan Çin'e, Hindistan'dan Güney Kore ve Japonya'ya birçok ülkeden benzer fotoğraflar servis ediyor.

7

Demokrat başkan backyardımcısı adayı Kamala Harris'in annesinin memleketi olan Hindistan'da, seçimler büyüok bir ilgiyle izleniyor.

8

Güney Kore'nin başkenti Seul'deki ABD Büyükelçiliği önünde toplananlar ise, başkan Donald Trump'a destek veren bayraklar taşıdı.

nine

Peki dünya medyası seçimleri nasıl görüyor? Rusya'da bir tv sunucusu 'ABD seçimlerindeki çılgınlıok' tanımını yaparken, Hindistan'da bir gazete seçimlerdeki atmosfer için 'Bunalım Birleşik Devletleri' başlığını attı.

10

Ukrayna'da Inter tv kanalı: "Heyecanlı ve gergin bir atmosfer var. Biden ve Trump kafa kafaya gidiyor ve her biri kendi zafer konuşmasına hazırlanıyor"

11

Latin Amerika'daki yayın organları ABD'deki seçim yarışının sonuca yaklaştıokayça izleyenlere tırnak yedirdiğini bildiriyor. Brezilya'dan günlüokay gazete Folha de Sao Paulo: "Trump'ın Florida'daki zaferi, Demokratların ezici galibiyet olasılığını ortadan kaldırdı"

12

İran'da uluslararası yayın yapan Press tv "İç savaş tehlikesi" dile getiriliyor; bir haber sunucusu ise dışarıdan bakıldığında seçimlerin 'çadequate korkutucu göründüğünü' ifade ediyor.

thirteen

Çin devlet medyası ve Asya'daki diğer haber platformları, kesin sonuçların bir süre belli olmayabileceği ihtimaline dikkat çekerek ABD'de olası bir 'kargaşa'ya işaret ediyor.

14

Pakistan specific Tribune: "Endişeli Amerikalılar seçim günü yüzleri maskeli, dükkanları koruyucu tahtalarla örtülmüş halde oy kullanıyor"

15

Almanya'dan Bild: "Daha önce Joe Biden'ın internet bir zafer kazanacağı tahmininde bulunan gözlemciler giderek şu soruyu soruyor: Trump hala kazanabilir mi?"

sixteen

Fransa'dan Le Monde gazetesinde bir okayöşe yazarı: "Bu en büyük muharebe ve Amerikalılar bunu anlamış durumda." İtalya'dan l.  a. Stampa gazetesi: "ABD nefesini tutmuş bekliyor, seçimde kesin yenen belli değil"

17

Arap medyasında ise seçim sonucuna ilişrelations belirsizliğe dikkat çekiliyor. Suudi Arabistan destekli Al Arabiya television, kesin sonuçların belli olmasının birkaç gün alabileceğini belirtti.

18

Kenya'daki megastar gazetesinde yer alan bir karikatürde Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin maskotları ellerinde bir kibritle 'ABD'de seçim sonrası şiddet tehdidi' yazılı bir dinamiti ateşlemeye çalışırken resmedildi.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.