adsense

Türkiye'nin de İçinde Bulunduğu 6G Projesi Hayata Geçiriliyor

Bugün 5G ile ilgili birçok konuyu tartışmış olsak da, Avrupa'daki yeni 6G araştırma projesi olan Hexa-X, 1 Ocak 2021'de başlayacak. Proje, gelecekteki 6G vizyonunu belirlemeye ve insanları fiziksel ve dijital dünyaya bağlamak için bir yol geliştirmeye odaklanıyor.

Ağ sağlayıcıları, iletişim hizmeti sağlayıcıları, teknoloji sağlayıcıları ve Avrupa'nın önde gelen araştırma enstitüleri dahil olmak üzere gelecekteki bağlantı çözümlerinin tüm değer zincirini temsil eden paydaşlardan oluşan proje, 6G kablosuz sistemleri için teknik bir altyapı oluşturmaya yönelik önemli bir adımı temsil ediyor.

Türkiye de proje merkezleri arasında

Projeye Nokia ile birlikte liderlik edecek olan şirket, İsveç, Türkiye ve Macaristan olmak üzere üç Avrupa ülkesinde temsil edilecek. Farklı sektörlerin daha akıllı ve güvenli bir hale gelmesi için mobil ağlarla toplumu destekleyen Ericsson’un Türkiye’de hizmet veren Araştırma Laboratuvarı da Hexa-X projesinde yer alıyor ve yeni nesil inovatif iletişim platformu 6G’ye yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Hexa-X projesinin ele alacağı altı ana konu

Bağlantı zekası: Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerinin, insanlığa hizmet eden önemli ölçüde geliştirilmiş verimlilik ve hizmet deneyimi için hayati ve güvenilir bir araç olmaları gerekiyor.

Tüm ağların birleştiği ağ: Giderek daha yetenekli ve akıllı bir hale gelen, heterojen büyüyen ve sonunda tüm ağları tek bir ağda birleştiren dijital bir ekosistem oluşturmak için birden çok kaynak türünün bir araya getirilmesi gerekiyor.

Sürdürülebilirlik, kaynak kullanımında verimliliği artırırken yeni yaşam biçimlerini destekliyor.

Küresel hizmet kapsamı: Uzak yerleri birbirine bağlayan küresel hizmet kapsamı için verimli ve uygun fiyatlı çözümler.

Olağanüstü deneyim: Yüksek bit hızları, sonsuza yakın kapasite, hassas konumlama ve algılama.

Güvenilirlik: İletişim gizliliğini ve bütünlüğünü korumak ve veri gizliliği, operasyonel esneklik ve güvenlik sağlamak.


Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/6g-arastirma-projesi-hayata-geciriliyor-41696354

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.