adsense

CoronaVac Nedir? Hangi Yöntemle Üretildi? Hangi Ülkeler Kullanıyor?

CoronaVac Nedir?

İnaktif teknikğiyle üretilen üçüncü ve son faz çalışmalarında şu ana kadar hiçbir yan etki görülmeyen, son olarak brezilya'da uygulanan 9.000 kişinin tamamında hiçbir komplikasyon olmaksızın koruma geliştirdiği yönünde sao paulo'daki butantan enstitüsü tarafından sonuç raporu verilen, iyiden iyiye sonuca yaklaşmakta olan çinli Sinovac'ın covid19'a karşı geliştirdiği aşıdır.

Haziran'da 743 gönüllüde yaptıkları faz 1/2 testlerde başarılı sonuçlar elde edilmiş ve bu kişilerde bağışıklığın oluştuğu gözlenmiştir.

Temmuz 2020'de Brezilya, Endonezya ve Türkiye'de faz 3 testlerine başlandı. Mart 2021'de Endonezya'ya 40 milyon doz aşı satışı için anlaşmaya varılmıştı.Türkiye’de şuan uygulanmakta olan İnaktif aşı ne demek?

Aşılar canlı ve inaktif aşılar olmak üzere ikiye ayrılır. İnaktif aşı ölü aşı demektir. İnaktif aşılar uzun süredir kullanılan ve güvenilir bir metot. Çocuk felci ve bazı tip grip aşıları bu teknik kullanılarak üretildi. İnaktif aşılar ısı, kimyasallar ve radyasyon kullanılarak virüslerin kendilerini kopyalarak çoğalmalarını engellenmesi ile üretiliyor. Bu virüsler çoğalamasa da bağışıklık sistemini tetikleyebiliyor. Canlı aşılara kıyasla bağışıklık süresi kısadır. Bu aşının en büyük avantajları denenmiş ve güvenli olarak bilinen bir teknik olması ve bağışıklık sistemi zayıf insanlarda bile kullanılabiliyor olması. En büyük dezavantajı ise etkinliğinin düşük olması nedeniyle birden fazla doz kullanılmasının gerekliliği.


mRNA aşısı ne demek?

İnaktif aşılar, farklı hastalıklar için uzun yıllardır Türkiye’de de uygulanıyor. mRNA aşısı ise genetik yoldan etki eden ve daha kısa sürede üretilebilen bir aşı. Bu aşı insanlarda yeni uygulanan bir teknolojiyle hazırlanıyor. Çalışmalarda erken dönemde antikor ve hücresel bağışıklık geliştirme konusundaki sonuçları başarılı, ancak orta ve uzun vadede sonuçları bilinmiyor. Bunun nedeni de salgında mRNA yöntemiyle ilk kez kullanılıyor olması. Mesajcı RNA, sentezlenecek bir proteinin amino asit dizisine karşılık gelen kimyasal şifreyi taşıyan bir moleküldür. mRNA, bir DNA kalıptan transkripsiyon yoluyla sentezlenir ve protein sentez yeri olan ribozomlara, protein kodlayıcı bilgiyi taşır.


Kaynak:https://www.tv100.com/saglik-bakani-fahrettin-koca-inaktif-asi-tercih-ediyoruz-dedi-peki-inaktif-asi-nedir-haber-530568

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.