adsense

Konyaspor - Fenerbahçe Maçı 3 Puana Yakın Takım....Konyaspor

Savunma 1 4 4 2 kompakt. Hücum 1 4 3 3 uzun toplar ile kanat oyunları ile sonuca gitme.

Hücumda 4 3 3 görüntüsünde olurken savunmada 3lü üçgen ile oyunu kuran Konyaspor, beklerini de geniş konumlandırıp uzun toplar ile bek - kanat forvet ikilisi ile ceza sahasında hem çoğalıp hem de oyunun yönünü değiştirip arka direkte atak sonlandırma yapıyor.

Ne demiştik Konyaspor'un ceza sahasında çoğalamama sorunu yok. Tempo ve dinamizm olarak maç içerisinde düşüş yaşamıyorlar.

Ligimizde başarının anahtarı ön alan baskısında yatar. Rakibinizin geriden rahat bir şekilde oyun kurmasına izin vermemelisiniz. Şampiyonluklar bu yoldan geçiyor. Ön alan baskısı sonrası top kaybı yaşanıyor.

2. toplar hızlı 1v1 etkili isimlere sahip olan Konyaspor karşısında çok önemli olacak. Uzun toplarda hava hakimiyetleri iyi olmasa da savunma ile sayısal olarak eşleşmeleri halinde kontra atağa maruz kalmak işten bile değil.

Konyaspor ligin oyunun yönünü en hızlı ve iyi değiştiren takımı diyordum birde doğru konumlanma ile 2. topları da topladıklarında pozisyon üstüne pozisyon eksik olmuyor.

Konyaspor'un hücum oyunu izlenmeye değer. İlhan Palut hocama teşekkür ederim. Futbolu oyununu sevdirmeye çalışıyor. Şu güzel atak sonlandırma ve öncesi oyuncu hareketliliği devamında stoperin hücuma katılması ne güzel değil mi?

Konyaspor savunmada özellikle link ve penetration oyununda sorun yaşıyor. Hücum oyuncularının hareketliliği bu açıdan çok önemli. Arka direk organizasyonu ise olmazsa olmaz.

Konyaspor kornerlerde alan savunmasını tercih ediyor. Köşe vuruşu sonrası 2 gol yerken 2 de gol atmayı başardılar. Hava topu kazanmada ise %53.9luk bir başarıya sahip.

Konyaspor 0-15 dk arasında 2(9) gol yerken karşılaşmaların ilk 30dk diliminde kompakt olarak alana doğru yerleşme sorunu yaşıyor. İlk yarılarda 7 gol atarken ikinci yarılarda ise 7 gol atmayı başardılar.

Konyaspor iç sahada;

Topa sahip olma: %51

Pas Yüzdesi: %73.2

Ceza alanında topla buluşma: 26

Maç başı şut: 18 (7.8)

Analizi rakamlarla bitiriyorum. Konyaspor hücum futbolu oynayan ve rakip fark etmeksizin kendi oyununda ısrar eden bir ekip.


Fenerbahçe 

1-3-4-3(wide) Ferdi Nazım çizgiye yakın. Bloklar arası giriş(hat arası) olmadığı takdirde her şey sil baştan olur. Fenerbahçe forvet hattı bu oyunu oynamayı bilmiyor. Dk 1 ve tüm maç aynı senaryo gerçekleşti. Vitor'un hamle yapması gerekiyordu.

Fenerbahçe forvetleri link oyunu(3. man, penetration) bilmiyorlar. Tek forvet oynayan bir takıma karşı 3 stoper ile başlanmaz sayısal üstünlük tamamen hücumda kaybedilir. ikinci topların kaybedilmesi ise yerleşirken eksik kalmaktır.

Başarılı olmak için başarılı hamleler yapmalısınız. Forvetler rakibe daima yakın, Ferdi arka direk koşusu yapmazsa, 1 forvete 3 stoper çıkınca rakibin oyunun bütün defolarını es geçmiş olursunuz. Sürekli restart ile yerinizde sayarsınız net örneği. Başarılı olmak için başarılı hamleler yapmalısınız. Forvetler rakibe daima yakın, Ferdi arka direk koşusu yapmazsa, 1 forvete 3 stoper çıkınca rakibin oyunun bütün defolarını es geçmiş olursunuz. Sürekli restart ile yerinizde sayarsınız net örneği.

Rakibin en zayıf olduğu an baskı sonrası kapılan toplarla yapılan hücumlardır. Bunun için hızlı düşünme, çevre kontrolü ve karar verme yatar. Bir de beraber oynama pozisyon alışkanlıkları vardır. Baskı sonrası kapılan top rakip zayıf yakalanmış. Sonuç başarısız.

Futbol zeki futbolcularla oynanır. Rakibi yanıltmak için sahte koşular, doğru pozisyon alma ile rakibi zorlamanız ile açtığınız alanları kullanabilirsiniz. Alanyaspor bek stoper arası açılırken Ferdi bölgeye koşu yapmalı, Zajc pas için doğru konum almalı. Hiçbiri olmuyor.

Fenerbahçe sürekli aynı oyunu oynayıp farklı sonuç bekliyor. Ne kenardan oyunculara hamle ne de oyuncularda pozisyon bilgisi ve taktik bilgi var. Bir yerlerde sorun var. 3 kişi ile ceza sahasında olabilirsiniz fakat topu oraya bir şekilde getirmeniz gerek.

2. yarıda da değişen yok. Hem oyuncular hem de Antrenör ekibi aynı filmi izlemeye devam ediyor. İyi bir antrenör ekini bu görüntüye çoktan müdahale etmişti. Karagümrük - Hatay maçına bakabilirsiniz.

Fenerbahçe'nin sayılı iyi kenar oyunlarından.Tüm videolarda Ferdi ve Nazım'ın genişte kaldığını içeri gitmesi gerektiğini 3-4-3 kenar oyuncusu bu yüzden var dedik. İşte bu pozisyonda Ferdi doğru koşuyu yapsa Pelkas daha rahat olan pası tercih edip skor bulunabilirdi.

İlk yarıda Forvetler kenara gelmediği gibi 2. yarıda da aynen devam ediyor. Bu defa Tisserand atağa katılıp boşluğu değerlendiriyor. doğru yerleşim ile daha iyi bir atak sonlandırma olabilirdi.

Dakikalar 65 gösteriyor ve hala aynı oyun ile sonuç bekleniliyor. Eğer doğru pozisyon alınmamış ve 1vs1 iyi değilseniz oyunda daha fazla olduğunuz bölgeden atak yapmanız doğru olacaktır.

Boşluklardan faydalanınca hele bir de stoperleri işin içine sokunca kaliteli bir atak şansı yakalanıyor. Tercih hataları birçok opsiyonlu oyunu gölgeliyor. Forvetler hala işin içinde değil.

alencia'nın oyuna dahil olması ile Ferdi sağa, Novak ise sol kenara geçti. Valencia hat arası ve kenar oyunlarında forvet desteğine başlayınca maçın Fenerbahçe adına en önemli pozisyonu oluştu. Sosa'nın pas tercihi ve Serdar'ın kötü vuruşu ile atak sonlandı.

Alanyaspor 1-0 öne geçiyor. Takım olarak berbat bir yatay hareketlilik rakip hiç sizi oynatmadan sizin sabit kalmanız savunmada büyük boşluk oluşturdu. Bu gol ve gollerin benzerini gördük ve göreceğiz.

-1 sonrası risk alsa da Vitor Perreira aslında risk değil doğru oyun planı ile çıkmış olsa karşılaşmaya ilk yarıda koparabileceği maçı kaybetmeyi başardı.Futbolda sayısal, pozisyon ve yetenek üstünlüğü vardır. Siz ilkinde çuvallıyorsunuz. 9vs8 iyi bir atak sonlandırma.

Fenerbahçe maçın başında yapması gerekenleri son dakikalarda yapmaya çalıştı. Kaliteli kenar oyunu ve tehlikeli bölgede sayısal üstünlük. Futbolun doğruları budur. Tisserand ve Gustavo ile 4'lüye dönünce ilerde +1 oyuncu oluşmaya başladı.

Oyun doğru olunca hatalar olabilir. Novak, Gustavo ve Valencia kenar oyunu oynayabiliyorken bunu 90 dakika boyunca oynamamak.

2-1 Duran topta alan savunmasını tercih ederken, Sosa ve Mesut'un duran top zafiyeti Alanyaspor'un rahat bir gol bulmasını sağladı.

Fenerbahçe'nin maça başlama taktiği ve oyun içi reaksiyonlarının kötü olması, antrenörün hamle ve oyun içi dokunuş zafiyeti bir araya gelince mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Fenerbahçe gelişme kaydedemiyor ve geleceği parlak gözükmüyor. Analizi paylaşırsanız sevinirim.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.